כיצד מגיבים בשעת מריבה?

כאשר יש חפץ חשוד או מטען חבלה, מגיעה יחידה חבלנית של המשטרה. בתחילה היא שולחת רובוט שתפקידו לפרק את הפצצה כדי למנוע את הפיצוץ. אולם במקרה ואין אפשרות לכך, מרחיקה המשטרה את כל האנשים, וגודרת את הזירה בחבל. ואז שולחת את הרובוט, ומבצעת "פיצוץ מבוקר".. ישנו פיצוץ, אולם ללא נפגעים.

בדרך כלל במריבות שני הצדדים צודקים. לא שאחד שקרן והשני איש אמת (אף שגם דברים כאלה קיימים) אלא שניהם צודקים.. ולאו דווקא בתוכן אלא אפילו בסיפור הדברים לגופו, שניהם צודקים, אלא שכל אחד רואה את זה מהזוית שלו. כיון שכל אחד מבני הזוג יכול להיות צודק ממבטו, זה שורש הבעיה, שהפועל היוצא מהמחשבה שהצדק עמך הוא שכל אחד מתבצר בעמדתו במקום להבין את הצדק שבצד השני. יצר הרע אומר לכל אחד מבני הזוג אתה צודק ותלחם.. והם נלחמים.. ולצערנו בתוך הבית נערכת מלחמה של ממש.. ובמלחמה יש פצועים!

אם שלום הבית חשוב מכל, יש סיכוי להגיע אליו, אך אם השלום הוא רק ערך נוסף, והערך העליון זו הגאוה שלי! הכבוד שלי! להיות הצודק, "ומי היא שתפגע בי", עם הערכים הללו יהיה "גט צודק"... ואז שניהם יהיו צודקים..

לכן כבר בשלבי הנישואין הראשונים כאשר מתגלים חילוקי הדעות ובני הזוג רואים שהם אינם מגיעים לעמק השווה, יש לעצור ולפנות לעזרה במהירות האפשרית לפני שיתקיים בהם "אפקט הקומקום", שהנה ידוע ששימוש ממושך בקומקום בלי ניקוי תמידי של גוף החימום עלול לגרום להצטברות של אבן על גוף החימום, וככל שמשתמשים בקומקום הולכים ונערמים על גוף החימום אבנית ולכלוך, והדבר גורם לבזבוז אנרגיה עצום.. כך גם בחיי הנישואין, נערמים משקעים כתוצאה מחיכוכים ועימותים אינסופיים, אך אצל האדם מחליפה הנשמה את גוף החימום לכן צריך לעצור ולנקות לפני שיווצר מצב בו אף חומר ניקוי לא יכול לעזור לנו לנקות את האבנית מליבם של בני הזוג.

איתי בן יוסף מחבר הספר "לבדו" זוגיות ונפש באור פנימי, ומנהל מכון הייעוץ "בחדרי הנפש" 

רוצים לשאול שאלה בנושא זוגיות ונפש? התקשרו 050-6577804

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]