זוגיות ונפש

אנשים בעלי ילדות קשה, רבים סיכוייהם לסבול בשל פרי הבוסר שהוריהם אכלו. הילד נולד כפלסטלינה רכה עד מאוד, שכל נגיעה בה משאירה סימן, ופעמים אף צלקת. תמונות הילדות נשמרות היטב במוח הרגיש של הילד, במודע או שלא במודע. אותן תחושות שהוא הרגיש, הפחד, התסכול, שמיעת הויכוחים וצורת הדיבור, כולם נחקקו שם.

ישנם כמה דרכים ללמוד, המפורסמות שבהן, דרך גלויה, ודרך נסתרת, ניתן לקרוא לזה גם דרך החיוב ודרך השלילה. ישנם משפחות שתענוג להביט בהם, הקדושה ניכרת לעין "כזה ראה וקדש". ילדים שגדלו בבית כזה, למדו "איך להיות".

 יש סוג אחר, שונה... בו ההורים לא בדיוק ידעו איך לתפקד, איך לשמש דוגמא. במודל כזה מתחיל המבחן האמיתי. יש שלומדים מהם, כיצד "להיות", ואז הם חוזרים על הטעויות שלהם (אף שבפועל בתור ילדים הם סבלו מהם, בכל זאת נכנסים הם לסוג של "מעגל קסמים" בו הם מעתיקים את התנהגות ההורים, במודע, וברוב הפעמים שלא במודע).

אולם יש שלומדים מהם "איך לא להיות". וזו הלמידה האמיתית. היא קשה יותר, מאתגרת יותר, מצריכה לימוד נוסף (שכן הוא יודע "איך לא להיות", אולם לא תמיד זה דבר והיפוכו, ולכן הוא צריך אף ללמוד "איך להיות"), אמנם האדם צריך לדעת שאין לו להתייסר על העבר אלא צריך הוא להביט לעבר העתיד. זו הדרך והמסלול של חייך. והבחירה שלך היא כפי שהזכרנו, "להיות, או לא להיות".

איתי בן יוסף מחבר הספר "לבדו" זוגיות ונפש באור פנימי, ומנהל מכון הייעוץ "בחדרי הנפש" 

רוצים לשאול שאלה בנושא זוגיות ונפש? התקשרו 050-6577804

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]