שני ששון. יח"צ

מה קורה לגופנו בצום? כאשר אנו מנועים מלהכניס לגופינו מזון, תחול ירידה בסוכר המצוי בדם וגם הסוכר שנאגר בגופינו מבעוד מועד בארוחות הקודמות יתפרק וינוצל לאנרגיה. ישנם איברים בגוף כמו המוח וכדוריות הדם האדומות,  אשר יכולים להשתמש רק בסוכר (גלוקוז) על מנת להתקיים. כאשר מתחילה להיגמר אספקת הסוכר, גופינו יחל לפרק רקמת שומן ויחל לייצר גופיפי קטו, אשר מטרתם העיקרית היא להזין את המוח. פירוק של רקמת השריר יגיע רק לאחר זמן של ימי צום רבים, ולכן הסיכוי להגיע לפירוקו במהלך צום של יום אחד הוא נמוך מאוד.

העדר במתן נוזלים ואנרגיה לגופינו יוצרת מצב של חיסכון באנרגיה. גופינו ינסה לחסוך בכל פעילות מואצת של הוצאת אנרגיה על מנת לשמור על תפקוד המערכות החשובות. עקב כך, אנשים רבים יחושו במהלך הצום בעייפות ובחולשה. כמו כן, קיימות אוכלוסיות סיכון אשר רגישות למצב של צום בהשוואה ליתר האוכלוסייה. דוגמא לכך היא קשישים ונשים בהריון, אשר מצויים בסיכון רב יותר להתייבשות.

ממחקר שנעשה בבית חולים סורוקה בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון נמצא, כי קיים סיכון גבוה ללידה מוקדמת במהלך הצום. הסיבה לכך היא ככל הנראה הורמון אשר מופרש על מנת להוריד את כמות השתן ולמנוע התייבשות, הורמון זה דומה להורמון אחר המאותת לגוף, כי הגיע הזמן ללדת ולכן הגבלת נוזלים עלולה לעודד צירים ולידה מוקדמת. עוד נאמר במחקר, כי מידי שנה חלה עלייה של כ-8% במספר הלידות ביום כיפור וביום שלאחריו לעומת שאר השנה.

על מנת לעבור את הצום על הצד הטוב ביותר הקפידו על מספר כללי בסיס לפני הצום ולאחריו:

  1. שתו מים לאורך כל היום לפני כניסת הצום. הקפידו על כוס מים מידי שעה על מנת למנוע התייבשות במהלך הצום עצמו.
  2. אל תחכו לארוחה המפסקת על מנת לאכול. איכלו לאורך כל היום ארוחות קטנות.
  3. איכלו דברים משביעים במהלך היום, ובעיקר בארוחה המפסקת – שומנים כמו טחינה, אבוקדו ואגוזים, פחמימות מורכבות כמו לחם מקמח מלא, אורז מלא וקטניות. הוסיפו לארוחה גם ירקות אשר מכילים כמות נוזלים גבוהה וחלבון מן החי כמו עוף או בשר - כל אלו עשויים לסייע לתחושת שובע לזמן ארוך.
  4. הימנעו ממזון מלוח ומשתיית משקאות המכילים קפאין על מנת להוריד את תחושת הצמא והצורך בשירותים.
  5. יש לשבור את הצום עם ארוחות אשר אין בהן כמויות גדולות של שומן על מנת להקל על תהליך העיכול שמתארך כאשר אוכלים כמויות גדולות של מזונות שומניים – ניתן לאכול מרק, לחם, ביצים ועוף רזה.

 גמר חתימה טובה!