המכרז יוצא לדרך, בעקבות החלטת ממשלה מ-2014 שהקצתה 63 מיליון שקל למטרה זו מתקציב רשות מקרקעי ישראל, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר.

על פי המשרד להגנת הסביבה אתר הפסולת רתמים, מצפון לאזור התעשייה של אשדוד, נמצא בדרך לכיבוי מלא, לאחר שבשבוע שעבר פרסמה רשות מקרקעי ישראל מכרז לאיתור קבלן לביצוע פרויקט כיבוי אתר הפסולת.

לדברי גדעון מזור, מנהל מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה:

“המשרד רואה חשיבות גבוהה ביותר בשיקומו המלא של אתר רתמים ומניעת היווצרות מפגעים כתוצאה מקיומו. כיבוי הבעירות שפרצו בגוף הפסולת הוא שלב הכרחי וחשוב ביותר בדרך לשיקום הנדרש ומניעת מפגעים לתושבי הסביבה.

המשרד רואה חשיבות גבוהה ביותר בשיקומו המלא של אתר רתמים ומניעת היווצרות מפגעים כתוצאה מקיומו".

אתר רתמים שימש בעבר כאתר להטמנת פסולת מעורבת ותעשייתית עד לסגירתו בשנת 2003. שריפות המתחוללות כיום באתר עקב פעילות חפירה עבריינית של מחפשי מתכות, משחררות לאוויר גזים. כמו-כן, קיים חשש ממשי כי השריפות יתפשטו לאזורים נוספים באתר, המכילים פסולת תעשייתית שהוטמנה במהלך השנים.

במאי 2014 התקבלה החלטת ממשלה שעניינה כיבוי אתר הפסולת ומיגור הסכנה מהאתר. בהחלטה נקבע, כי רשות מקרקעי ישראל תבצע את כל הפעולות הנדרשות לצורך כיבוי מהיר ודחוף של הבעירות באתרים. לעניין זה הוקצו 63 מיליון שקל מרשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה. סכום זה ניתן לצורך כיבוי הבעירות וכן לכיבוי אתר הפסולת הסמוך א.א אשדוד.

המשרד להגנת הסביבה הבטיח היום במקביל כי בתקופה הקרובה יפורסם מכרז נפרד לאיתור קבלן לביצוע פרויקט כיבוי הבעירות גם באתר א.א. אשדוד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]