חרקים? בית מלון? על מה בדיוק מדובר כאן? "פשוט מאוד!" מספרים לנו בחיוך אנשי איגוד ערים לאיכות הסביבה המלווים את המיזמים הירוקים בבתי הספר:

"מדובר בפעולת המשך לגינות האקולוגיות שהוקמו בבתי הספר בעיר, אשר משכו אליהן גם בעלי חיים וחרקים, והתלמידים הקימו עבורם מלון מתאים". אכן פשוט.

תיאור יותר פרקטי מלמד כי בשנה האחרונה בתי ספר רבים בעיר הקימו גינות אקולוגיות בשטחן. הגינות שהוקמו בסיוע מינהל החינוך, איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה והמשרד להגנת הסביבה, פורחות ומלבלבות ולסיכום שנת הלימודים הנוכחית, הוחלט להמריץ את התהליכים הטבעיים המתרחשים בגינות אלו ולסכם את השנה יחד עם "קריאת כיוון" לשנה הבאה.

"גינה אקולוגית", מציינת ד"ר ענת רוזן, מנכ"לית איגוד ערים, "מורכבת ממגוון מינים מקומי רחב שכולל צמחים אך כולל גם בעלי חיים. לבעלי החיים בגינה תפקיד חשוב ביצירת גינה אקולוגית מאוזנת ולמחלקת החרקים השייכת תפקיד חשוב בהמשכיות הגינה לאורך זמן. החרקים תורמים רבות להאבקה ולבקרת המזיקים בגינה ולכן יש לתת דגש על תהליך זימון של חרקים אל הגינה האקולוגית".

מרב יגר, רכזת החינוך וההסברה של האיגוד, מסבירה: "במהלך התהליך להקמת הגינות חשבנו רבות על תהליך לימודי מלווה בנושא מגוון מינים עירוני והטבע המקומי של אשדוד. כדי שהתלמידים יוכלו לצפות במגוון המינים הזה, הם צריכים 'לזמן' אותם אליהם, לסביבתם הקרובה. כך, במסגרת הקמת הגינות, התלמידים בנו והציבו תיבות האכלה וקינון לציפורים מסוגים שונים וכך משכו אליהם לגינה ציפורים". מרב מוסיפה ומציינת כי היה זה השלב הראשון ואילו "בשלב הבא הם הצטרכו 'לזמן' מגוון מקומי של חרקים, והיה עליהם לבנות משהו המתאים לכך" אומרת היא בחיוך. ואכן, יחד עם הגב' מירית קשלס, מנהלת ההדרכה של בית ספר שקמים מהחברה להגנת הטבע, העלתה מירית רעיון חדשני - בניית מקום מסתור לחרקים או בשמו המיוחד - בית מלון לחרקים.

באיגוד מסבירים כי מלון חרקים הינו בית גידול מלאכותי עם חללים בגדלים שונים המתאימים למגוון רחב של חרקים כגון חיפושיות, טחביות, ארינמל ועוד. החללים מלאים במגוון רחב של חומרים כגון אבנים, אדמה, מקלות וחומרים טבעיים נוספים. המלונות מספקים מקום של קינון ומחייה לחרקים השונים באזור הגינה במיוחד בחורף, התקופה בה החרקים פחות פעילים ומחפשים אחר מקום מוגן.

ד"ר רוזן מציינת כי 24 בתי ספר בנו בית מלון לחרקים. כל קבוצה בנתה בית מלון כאשר המיוחד בבית המלון הינו הדגש על שימוש חוזר ותוצרת מקומית. "זו פעם ראשונה ברמה הארצית שנערכת פעילות בכזה היקף ואנו גאים להוביל את הנושא. אני רוצה להודות מקרב לב לכל מי שהיה שותף שלנו ובמיוחד לצוות החברה להגנת הטבע והחווה החקלאית" אומרת היא ומפרגנת גם ל"מועצות התלמידים הירוקות אשר בנו את בתי המלון במסגרת הכנס השנתי – כנס מועצות ירוקות – אותו מובילים האיגוד ומינהל החינוך". בסיום הכנס אגב, לקחו הנציגים את בתי המלון לבתי הספר וכבר אפשר לחזות בתמונות של בתי המלון המיוחדים התלויים ברחבי העיר.

מרב יגר ביקשה לציין כי בעקבות ההתעניינות שנוצרה, באיגוד הפיקו דף מידע בנושא. את הדף ניתן להוריד באתר האינטרנט של האיגוד או בסריקת ברקוד מיוחד שהותקן על גבי כל בית מלון. יגר הודתה לקרן קיזלשטיין ולאורי מורלי מצוות החינוך באיגוד, על תרומתם בהכנת בתי המלון והחומרים הנלווים. ובמערכת החינוך אומרים לסיכום: באשדוד, גם לחרקים יש בית מלון !!!

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]