רחל שבו, מנחת הסדנא ומתמחה באבחון וטיפול בגישה הנוירו התפתחותית תפקודית, מסבירה כי באמצעות העיסוי ניתן לבסס את האמון והקשר בין התינוק לדמות המטפלת בו, לחזק את ביטחונו העצמי, הדימוי העצמי שלו ולתת לו תחושה ברורה של גבולות גופו.  

האמהות ? במהלך הסדנא הן יכולות לנוח קצת ולהיפגש עם חברות.

הסדנא חוויתית ומשלבת תנועה ומגע. בכל מפגש לומדים האבות על עולמו של התינוק, כיצד ניתן לתת את המענה הנכון לצרכיו, מדוע חשוב לערסל תינוק, לומדים על שינה של תינוקות, עלעיסוי התינוק מהווה תקשורת ראשונית בין התינוק לבין הגורם המטפל בו. רחל מסבירה כי שנת החיים הראשונה היא שנת התקשרות, במהלך שנה זו לומד התינוק לזהות את האנשים המטפלים בו ואת סביבתו.  "בנוסף עיסוי התינוק משפר את איכות השינה של התינוק, משפיע על מערכת העיכול ועל תפקודן של עוד מערכות פיזיולוגיות רבות בגוף התינוק".

מיכאל רובין (בתמונה עם הבן עידן), אב לתאומים בני 3 חודשים, עומרי ועידן, הגיע עם אשתו לסדנא. "מדובר בחוויה מעצימה וחיבור גדול לתינוקות ומקלים עליהם בתקופת הגזים. המגע האישי מעניק חיבור מופלא באון ליין, ולא רציתי לפספס את הפעילות", הוא אומר. "האמהות האחרות צילמו אותי ואת התינוק כדי להעביר לבעלים שיראו ויבואו גם הם...".  

רחל מסבירה כי במהלך הסדנא האב רוכש טכניקה ראשונית לתקשורת עם התינוק. הוא לומד שניתן לבסס קשר כבר בגיל הינקות והתינוק מבין שיש בחייו עוד דמות שקרובה אליו ואפשר לסמוך עליה, התינוק נחשף למגע אחר שאינו המגע של אמא. "העיסוי מאפשר להם לבלות יחד זמן איכותי ופורה בפרק הזמן המועט שנותר כשהאב חוזר מהעבודה ולפני שהתינוק נרדם לשנת הלילה", היא מסבירה.

כמה טיפים לעיסוי אפקטיבי ומשמעותי עבור התינוק וההורה (כתבה: רחל שבו, מנחת הסדנא):

  • את העיסוי נבצע בחדר מחומם, בתחילת העיסוי ניצור קשר עין עם התינוק, נחייך אליו ונקבל את רשותו לעיסוי, את המגע לתינוק ניתן עם כל כף היד, כשהיא פתוחה ומשדרת ביטחון.
  • בעיסוי נשתמש בשמן בכבישה קרה, בו נשמרו הוויטמינים שבפרי לדוגמא שמן שקדים או שמן זית, ולא נשתמש בשמנים תעשייתיים המכילים נפט ומוצריו.
  • מומלץ לעשות עיסוי לתינוק בשעות הערות בבוקר כאשר הוא מסוגל להכיל התנסות חדשה, רק לאחר שהתרגל לעיסוי ניתן להכניס אותו גם בטקס השינה.   
  • את העיסוי לא נעשה כשהתינוק עייף, ישן או מנומנם, כל אימת שהתינוק בוכה ולא נעים לו, לא נעשה את העיסוי. לאחר ארוחה יש להמתין 45 דקות בכדי לעשות עיסוי. כמו כן יש להמתין 24 שעות אחרי חיסון.
  • במידה ויש אח גדול בבית, ניתן לעשות עיסוי גם לאח הגדול, כך גם הוא יקבל זמן איכות עם ההורה במיוחד כאשר עליו לחלוק בזמן עם אח חדש בבית. אין הגבלה לגיל הילד שמקבל את העיסוי, וזה הזמן המתאים ביותר לשיחה סודית עם הילד על חוויותיו מהגן או מבית הספר. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]