במסגרת אירועי שבוע החלל הישראלי 2016, המתקיים מדי שנה להנצחת טייס החלל הישראלי הראשון, אל"מ אילן רמון ז"ל, התקיימו במערכת החינוך מגוון אירועים לימודיים.  אירועים אלה הם  פרי שיתוף פעולה בין  המזכירות הפדגוגית - הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, לבין סוכנות החלל הישראלית וקרן רמון. מטרתו של שבוע זה היא להרחיב את העניין והסקרנות של צעירים בפעילות החלל בישראל.

השנה התקיים שבוע החלל  הישראלי בתאריכים 31 בינואר – 4 בפברואר 2016, בעקבות אסון המעבורת קולומביה שאירע ב-1.2.2003, בו נספו אנשי צוות המשימה 107-STS שאחד מחבריו היה אילן רמון.

אחד מאירועי השיא של שבוע אירועי החלל היה אולימפיאדת אסטרונומיה וחקר החלל והיקום לתלמידי חטיבות הביניים. בתחרות השתתפו כ- 400 בתי ספר מכל רחבי הארץ, אולם אל אירוע הגמר, שהתקיים במכון ויצמן ברחובות העפילו עשרה בתי ספר בלבד, אשר הצטיינו בשלבי התחרות הקודמים, שניים מהם ממחוז הדרום: בית הספר מקיף ז' הקריה באשדוד, בניהולה של שרה שמש, ואולפנת "חן במדבר" בבאר שבע, בניהולו של יוני סמואל. צוותי ההוראה המקצועיים והמפקחת על הוראת המדעים במחוז, עדנה כהן, ליוו את התלמידים בשלב הגמר של התחרות.

התחרות הזמינה את התלמידים לעשות צעדים ראשונים בתחום החלל, להעמיק את הלמידה באופן עצמאי ולבסוף לתכנן פרויקט חקר או לבנות דגם המצריך חשיבה מורכבת ושימוש בידע.

תלמידי בית הספר מקיף ז' הקריה באשדוד זכו במקום השלישי וקיבלו טלסקופ כפרס על זכייתם. תלמידות אולפנת חן במדבר בבאר שבע קיבלה ציון לשבח.

מנהלת מחוז הדרום, עמירה חיים, על הייצוג ועל זכייתם המכובדת של תלמידי הדרום: "צוותי ההוראה והתלמידים, התמודדו בגבורה עם אתגר לא פשוט, כאשר אין להם רקע קודם בלימודי חלל ואסטרונומיה. התלמידים יצרו עבודות חקר מעמיקות ברמה גבוהה, והתמודדו עם שאלות שהתשובות להן אינן נמצאות בבירור במקורות. זכייתם מסבה גאווה רבה למחוז ואני מאחלת לנו שבעתיד נראה כמה מבוגרי מערכת החינוך בדרום פורצים דרך בחקר החלל והאסטרונומיה".  

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]