יוזמה חדשה: בימים הקרובים יקבלו הורים של כ 1100 ילדים אסמטים תושבי אשדוד הנמנים עם לקוחות 'כללית'  פניה יזומה, במייל או בטלפון, לפנות לרופא המטפל בכללית מחוז מרכז כדי לקבל מראש כשבועיים לפני תחילת הלימודים, הדרכה והמלצות אישיות המותאמות לילדם כדי למנוע את ההתקף הבא. התכנית הנה בהיקף ארצי לכל הילדים חולי האסטמה בארץ.  

ההחלטה לנקוט בתוכנית מניעה יזומה נולדה לאור מחקרים ובהם מחקר שבוצע במכון 'כללית' למחקר אשר הראה כי ישנה עלייה דרמטית בכמות הביקורים הרפואיים בקרב ילדים חולי אסטמה בשבוע השני בחודש ספטמבר בשיעורים העומדים על פי 2.5 ביחס לחודש הקודם ופי 1.5 עליה באשפוזים בבתי חולים. המחקר הראה כי העלייה בתחלואה נמשכת לאורך השבועות הראשונים ללימודים.

לדברי ד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה ב'כללית' באמצעות פניה יזומה והגברת המודעות לחשיבות הטיפול המונע והתמדה בו, ניתן למנוע ולצמצם את שיעור ההתקפים. מדובר במאמץ מערכתי מרוכז וממוקד שנועד להפחית את התחלואה הצפויה ומבטיח גם שיפור איכות חייהם של הילדים האסמטים.  דברי פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר וממחברי המחקר, אמר כי העליה הדרמטית בשיעור התקפי האסתמה שרואים עם תחילת הלימודים יכולה להיות מספר הסברים אפשריים: "בתחילת ספטמבר הילדים חוזרים לבית הספר לאחר החופש הגדול, נחשפים לסביבה חדשה הכוללת וירוסים, לחץ נפשי, ואלרגנים – כולם גורמים שמעלים סיכון להתקפי אסתמה", הסביר.  

בהמלצות שהפיצה הכללית לרופאיה הודגשה החשיבות להנחייה על טיפול מניעתי לקראת סוף חופשת הקיץ ותחילת שנת הלימודים, הכל בהתאם למצבו של הילד ולפי שיקול דעת מקצועית של הרופא המטפל. ילדים חולי אסתמה שנרשם להם טיפול מונע במשאף צריכים להקפיד ליטול אותו מדי יום בשבועות האחרונים של אוגוסט ובשבועות של תחילת שנת הלימודים.

"טיפול מונע ניתן בעיקר בשימוש במשאפים המכילים סטרואידים. מטרת הטיפול המונע להוריד את רמת הדלקת והנפיחות סביב דרכי האוויר בריאות, ולמנוע את ההתקף מראש", מסביר פרופ' רן בליצר. "טיפול זה צריך להילקח על-ידי הילד באופן יומיומי, גם כשהוא מרגיש בריא לגמרי, בשונה מהטיפול במשאפי וונטולין (מרחיבי סימפונות), המשמשים רק בעת הצורך (בזמן הופעת ההתקף) ומספקים הקלה מידית וזמנית בלבד".  

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]