ביום הניקיון הבין לאומי שחל אתמול (שני), השתתפו עשרות אלפי פעילים ב-200 רשויות בישראל, המצטרפים אל מאות אלפים של פעילי סביבה ביותר מ-140 מדינות ברחבי העולם. יום זה נערך בחסות קק"ל ומרכז השלטון המקומי. מחלקת איכות הסביבה במינהל התפעול הובילה את המיזם באשדוד, בפעילות הדוקה עם אגף תפו"ח ומנהלות הרבעים.

באשדוד רשמו הישג מרשים של כ-3,000 תלמידים (כ-1,000 תלמידים יותר משנה שעברה!) מ-35 בתי ספר יסודי ועל יסודי, אשר נטלו חלק פעיל ביום הניקיון הבינלאומי והעניקו לאשדוד תשורה נהדרת - פנים חדשות ונקיות כיאה לחודש תשרי (תשורה). הקבוצה הגדולה יחד עם כל מינהלות הרובעים ומתנדבים רבים, פשטו על כ-40 מוקדים ברחבי העיר ובאזור התעשייה והחלו לאסוף פסולת.

אשדוד מקיימת שורה של פעולות ומיישמת לא מעט תוכניות בנושאי סביבה, והיום הינו דוגמא למסורת חדשה שהתפתחה לאחרונה בעיר ומוכיחה יותר ויותר עד כמה ערכי הסביבה חשובים לתושבים. ״ההשתתפות ביום זה, כחלק מתכנית חינוכית רב שנתית המופעלת בבתי-הספר ע״י מינהל החינוך ואיגוד ערים לאיכות הסביבה, מלמדת יותר מכל על החשיבות שאנו מייחסים לנושאי הסביבה״ אומר מר שלמה רוטנברג, ראש מינהל התפעול ומציין את חשיבות הניקיון ברשות הרבים והשמירה על נחלת הכלל.

במחלקה לאיכות הסביבה ובאיגוד ערים לאיכות הסביבה אומרים כי מבצעים מיוחדים כאלה מביאים למעורבות חברתית וקהילתית של הציבור, תוך מתן דוגמא ואחריות אישית של התושבים והתלמידים ולעידוד העשייה הסביבתית. ״כל מבצע ניקיון משמש חלק בקמפיין חינוכי גדול המדרבן את התושבים לקחת אחריות על סביבת חייהם״ אומרים שם ומציינים מבצעי ניקיון דומים המתקיימים לאורך כל השנה בשיתוף גורמים שונים, כמו אגף חופים במסגרת התוכנית ״הולכים על חוף נקי״ ומנהלות הרובע.

במינהל התפעול ובמינהל החינוך גאים לציין כי שיפור וטיפוח חזות פני העיר, נמצאים בראש סדר העדיפויות של ראש העיר שמוביל את מהפכת המיחזור בארץ. ״אשדוד היא העיר הגדולה הראשונה שהטמיעה את ההפרדה לשני זרמים, פיזרה פחים סגולים ואפורים שהתווספו לפחי מיחזור בקבוקי פלסטיק ופחים לאיסוף נייר, במסגרת חוק האריזות, ומזה מספר שנים ניתן למחזר גם פסולת אלקטרונית וטקסטיל״ אומרים בעירייה.

השנה עמד המבצע בסימן קהילתיות וקיימות, כאשר המסר המרכזי מכוון לכל אחד ואחת היכולים להשפיע על איכות החיים והסביבה. אבל עוד לפני הניקיון והמיחזור ניתן להשפיע ע"י צמצום הצריכה! זה פשוט, נקנה פחות, נייצר פחות פסולת! פסולת ש״מתגלגלת״ ברחוב, סופה להגיע לשטחים הפתוחים, לחוף הים, לדיונה, לנחל ולפגיעה ישירה בבעלי החיים. במינהל התפעול אומרים כי לא פעם אנו רואים תמונות מהעולם כיצד בקיבתם של בעלי חיים מתים נמצאה פסולת פלסטיק וניילונים. בנוסף, ישנה פסולת שנשארת לזמן רב בטבע (קלקר, פלסטיק, פחיות שתייה וקופסאות שימורים...) והגשם הראשון סוחף פסולת זו לים הזו ועלול לגרום לזיהום החוף ואף לסגירת חופי הרחצה על ידי משרדי הבריאות והפנים. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]