במוצ"ש האחרון, 14.5.14 התקיים רגע השיא בפתיחת הטקס 'אות מכחול הזהב' , אולם בית יד
לבנים עמוס בהתרגשות גדולה ,ילדים, צעירים ומבוגרים הגיעו לאולם מלווים בהורים וחברים, תלמידים, מורים, מנהלי בתי ספר, מורים ומדריכי אמנות, וקהל אורחים רב האולם מלא מקצה לקצה ורעשי הרקע הנובעים בעיקר מהתרגשות גדולה מציפים את האולם.

טקס 'מכחול הזהב' הינו ערב הצדעה ליצירה האמנותית הקהילתית הענפה בעיר המשתפת, מזמינה ומאפשרת ליצור, לתרום לקידום האמנות בעיר ולהטביע חותם, מתקיים זאת השנה השביעית. זהו ערב הוקרה לאמנים ולאמנות אך השנה בדגש על הוקרה לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.

ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי:

'פרויקט אשדוד עיר ואמנות', נערך זאת השנה השביעית והשנה החלטנו לחבק אנשים עם צרכים מיוחדים ולהקדיש את התערוכות לפרי יצירתם. נולד חיבור מרגש וחשוב עם אנשים מיוחדים במינם. אנשים עם צרכים מיוחדים שפתחו בפנינו את הלב ואנחנו התאהבנו.

רונית צור, מנהלת אגף שירותיםחברתיים בעיריית אשדוד :

"שפת האומנות מאפשרת ביטוי יצירתי לאנשים עם צרכים מיוחדים ובתערוכות המוצגות ניתן לראות את הרמה הגבוהה של  היצירות. אין ספק שזאת חובה לכל אחד באוכלוסייה לבוא ולבקר בתערוכה".

אות מכחול הזהב 2014 עבור מוסד מקדם ומשלב אמנות מוענק לבית הספר התיכון מקיף ט'.

מקיף ט' הוא בית ספר אשר בגישתו הכוללת מאמין באמנות ככלי חינוכי וכחלק מן ההוויה הבית ספרית. במקיף ט' משולבים 29 תלמידים אוטיסטים. בית הספר יוזם, מפעיל ומקדם תוכניות בעלות תוכן אמנותי מתוך אמונה בכוחו של הכלי האמנותי והיצירתי לכלל התלמידים ולתלמידים האוטיסטים בפרט. בית הספר פועל כמוסד משלב, שבו משולבת האמנות ככלי חינוכי ומעצים.

כמו כן, מרשימה מאד הגישה הפרטנית אשר אפשרה לחלומו של ילד אחד להתגשם: הילד, בעל לקות תקשורת הביע רצון להיות סופר. בית הספר נטל על עצמו את המשימה, אפשר לילד לחבראת הספר ולהיות שותף בכל שלבי ההפקה

ראש מנהל החינוך ,אריה מימון : "מערכת החינוך העירונית מיישמת הלכה למעשה את שילובם האמיתי של האוכלוסיות המיוחדות על סוגיהן וגוניהן תוך השקעה של מחשבה ומשאבים אנושיים וכספיים אדירה מתוך הכרה בפוטנציאל האנושי הגלום בכל אחד מהילדים וזה בא לידי מימוש מידי במערכות החינוך בהיבטים הרגשיים,החינוכיים והתרבותיים   

 

אות מכחול הזהב 2014 עבור מוסד מקדם אמנות מוענק לבית הספר אילנות.

האות מוענק לבית ספר אילנות על הטמעת התכנים האמנותיים כחלק מתוכנית הלימודים, ועל הנכונות להעצים ולקדם את התלמידים ע"י שיתופם ביוזמות ותערוכות אמנות בעיר. כמו כן, השנה השתתפו כל תלמידי בית הספר בהדרכות במוזאון אשדוד לאמנות.

 

זוכים נוספים בפרס אות מכחול הזהב  

אות מכחול הזהב 2014 עבור הישגים בולטים באמנות בקטגוריית ילדים מוענק לשני בוחבוט

שני בוחבוט בת 12, לומדת בכיתת תקשורת בבית ספר ארזים, ולומדת אמנות מזה ארבע שנים במתנ"ס עם שלום.חברי הוועדה התרשמו מהיכולות הטכניותף מהיצירתיות והאהבה לחומר שנשקפת מן העבודות. ניכר ששני מחוברת לעשייה אמנותית אשר מבטאת את אופן התבוננותה על העולם.לאור גילההצעיר, אנו צופים לה עוד שנים של עשייה אמנותית- ומחכים וצפים לראות עוד מיצירותיה.

 

אות מכחול הזהב 2014 עבור מוסד תומך ומקדם אמנות מוענק למרש"ל – מרכז רב שירותים לעיוורים ולקויי ראייה.

במוסד זה מתייחסים ברצינות ומקצועיות רבה לאמנות החזותית, וכל זאת תוך טיפול באוכלוסיה אשר אתגריה מוצבים בדיוק בתחום החזותי - הראייה. במרש"ל ישנה גישה טיפולית ללימוד האמנות והבנה אמיתית של ערכה. התוצרים האמנותיים שנעשו ע"י אוכלוסיית העיוורים וכבדי הראייה מרשימים מאד, והם הישגים יוצאי דופן וראויים לכל שבח. כמו כן מרשים מאד הנפח והמגוון של היצע הפעילות האמנותית.

מתוך הגשת המועמדות: "האמנות משמשת ככלי להעצמה ,מתוך תפיסה כי תהליך היצירה מאפשר ביטוי רגשות,מחשבות ותכנים פנימיים של היוצר. .. האמנות במרש"ל מאפשרת למשתתפיה - עיוורים ולקויי ראיה -  לראות ולחוות מעבר לקושי ולראות את עצמם באור חיובי - כיוצרים,כאמנים,כאנשים הראויים שיצירתם תוצג בפני החברה בגאווה ובכבוד."

 

אות מכחול הזהב 2014 עבור מדריכה המקדמת אמנות במסגרת לאנשים עם צרכים מיוחדים מוענק למדריכה לילך בן דוד.

לילך עובדת בבית ספר "מגן הלב" עם אוכלוסיה חרדית של ילדים. מתוך החומרים שהובאו בפני הוועדה מתגלה מדריכה יצירתית ומשקיעה, המביאה בפני הילדים מגוון רב של פעילויות אמנותיות ומביאה אותם להישגים נאים אשר גומרים גאווה לילדים, לבית הספר ולכלל הצופים. לילך עובדת עם הילדים על פי צרכיהם המיוחדים, ומתאימה את הפעילות אליהם. כמו כן, יש לציין את בחירתה בעיסוק בחומרים בשימוש חוזר ועידוד השמירה על הסביבה.

הפרס מוגש לה על השקעתה, נכונותה ועל היצירתיות המלווה את עשייתה.

אות מכחול הזהב 2014 עבור מדריך המקדם אמנות במסגרות עם אנשים לצרכים מיוחדים מוענק להרצל דוסטר.

אות המדריך ניתן להרצל דוסטר על ייחודו ותרומתו לתחום. הרצל הינו אמן מוכשר ביותר, העוסק בתחום האמנויות כבר שנים רבות. הרצל הינו לקוי שמיעה, והוא מלמד חוג ציור במועדון החברתי לחירשים.

המועדון זכה במורה מוכשר, מקצועי, אשר יכול לתת לא רק מכישורי הציור שלו, אלא גם לתקשר בצורה הכי ישירה עם תלמידיו. החוג זוכה להצלחה רבה, ובקרוב יפתח כנראה חוג נוסף. הציורים של תלמידי החוג (כולם בני 50+) מעטרים את המועדון ומהווים מקור לגאווה גדולה.

 

אות מכחול הזהב 2014 עבור מוסד מקדם אמנות מוענק לקריית חינוך מגן הלב.

בזכות התפיסה הרואה באמנות "כלי להבעת רגשות, להתנסות חושית, הרגלי עבודה וכישורי חיים". בית הספר השקיע בחדר אמנות חדש ומאובזר התואם את צרכי התלמידים, וכולל אבזור ומיכשור מיוחד. המוסד זכאי להערכה רבה על ההשקעה האנושית והכלכלית בתחום האמנות. מגוון החומרים והפעילויות, וכן איכות התוצרים האמנותיים הינם מרשימים מאד.

 

אות מכחול הזהב 2014 עבור התכנית העתידית לקידום האמנות מוענק למרכז חברתי לחרשים.

 במרכז חברתי לחרשים לימודי האמנות שולבו באופן רציני ומעמיק  .חוג ציור לקשישים המתקיים במועדון מודרך ע"י הרצל דוסטר שאף הוא לקוי שמיעה. העיסוק באמנות הפלסטית ובציור מאפשרת ללקויי השמיעה לבטא עצמם ללא מגבלות תקשורת, להשתמש בנקודות החוזק שלהם, להגיע להישגים, לגאווה ולהנאה. יצירותיהם של הציירים החדשים מוצגות במועדון בגאווה רבה, ומציינות ביופי רב ובאיכות טכנית גבוהה. כאשר עבדו לקראת התערוכה המוצגת כעת במרכז מונארט הציעה דבורי צור, מנהלת המועדון, שהחברים יגיעו אל מוזאון אשדוד לאמנות וילמדו שם. כך נחשפו החברים גם למוזאון ולתכניו, גם למדו וגם יצרו.

מועדון החרשים מציע תוכנית עתידית להגברת לימודי הציור והצילום במועדון, הרחבת גילאי הלומדים, ושיתוף פעולה עם מוסדות האמנות בעיר. על מנת לעודד את המגמה המתקיימת במועדון לפיתוח תחום האמנות, קיבל המועדון את אות התוכנית העתידית.

 

ניתן לציין כי להקת "שווים" בניהולם המוסיקאלי של אורלי ויעקב בןשבת, היא להקה של בני נוער עם צרכים מיוחדים. להקה זו שרה בערב זה יחד עם להקת "מרקם" – המיוצגת ע"י תלמידי המקיפים בעיר. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]