על פי תוכנית רשות הטבע והגנים, השטח המוצף וכן שטח נוסף הנמצא בצמוד לו ייהפכו לשמורת טבע, והעיבוד החקלאי המבוצע כיום יימשך. עם זאת, לא תותר כניסת כלי רכב למקום, למעט אלה המשמשים לעיבוד הקרקע ותיאסר הפעלת תאורה בו.

מלבד זאת, תהיה הקצאת מים להבטחת קיום הבריכה בעונת הגשמים, וכן יינקטו פעולות של שיקום אקולוגי של הצמחייה והוספת מינים נדירים.

בנוסף לכך, מאגר ביוב ישן הנמצא בסמוך לבריכה ואינו מנוצל כיום יוסב לחלק מהשמורה, וישמש לוויסות המים בבריכה הטבעית. תהיה בו פעילות של שיקום צמחייה שאמורה להפוך אותו בסופו של דבר לבית גידול טבעי.

איך להגיע: בצומת אשכולות (בין אשדוד לאשקלון). פונים ימינה (מערבה), חוצים את מסילת הברזל וממשיכים עם הכביש לפי השילוט עד בית ספר שדה שקמים. כדאי להשאיר את המכונית בחניון הכניסה לשמורת ניצנים, כ-100 מטר ממערב לבית ספר שדה שקמים, ומשם לצעוד צפונה, בשביל טוב שמסומן שחור, כשלושה וחצי קילומטר.

בריכות חורף:

בריכת חורף היא בית גידול ייחודי המתקיים במצבים של הצפה בעת הגשמים. המינים הקיימים בו מותאמים למצבים המשתנים של הצפה ויובש באמצעות מבנה גופם ואורח חייהם. דו־חיים שחלקם נדירים ביותר, כמו חפרית מצויה, מגיעים לבריכה במשך החורף לצורך חיזור, רבייה והטלת ביצים. בקייץ הם שוהים במקומות מחסה מתחת לאבנים או מתחפרים בחול. בעלי חיים כמו סרטנים משאירים את ביציהם בקרקעית הבריכה היבשה במשך כל הקיץ. עם ירידת הגשמים בוקעים סרטנים מהביצים ומתחיל מחזור חיים חדש.

הרוב המכריע של בריכות החורף באזור מישור החוף נעלם במאה השנים האחרונות כתוצאה מהתרחבות יישובים ותשתיות. חלק מהבריכות ששרדו נותר חשוף לפגיעות כתוצאה מזיהומים. לפני שנתיים השלימה רשות הטבע והגנים בסיוע חברת בקטוכם סקר מקיף של בריכות החורף באזור מישור החוף.

עורכי הסקר, הד"ר שריג גפני מהמרכז האקדמי רופין והד"ר אלדד אלרון מחברת בקטוכם ציינו שבריכת רוברטס היא אתר הרבייה הדרומי ביותר של החפרית המצויה בישראל ובעולם, והיחיד לאורך מישור החוף מאזור חולון ודרומה. "זוהי בריכות חורף ייחודית שמעטות כמוה נותרו באזור חולות מישור החוף, ולכן מומלץ להגדירה בעדיפות גבוהה לשימור", ציינו עורכי הסקר. הם הוסיפו שיש לפעול להבטחת זרימת מים בבריכה גם בחורפים מיעוטי משקעים כדי להבטיח שדו־חיים, כמו החפרית, יוכלו להשלים את מחזור החיים שלהם.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]