צילום: רועי פיגובסקי

המטרה הייתה לאפשר למבקרים עם צרכים מיוחדים את הגישה והאפשרות לבקר בכל עת בתערוכה ולקבל חוויה מלאה מהביקור. הפרויקט בוצע בשיתוף החברה העירונית לתרבות, חברת אדמה אגן והמינהל לשירותים חברתיים, אשדוד. 

בחודש ינואר האחרון התקיים אירוע השקת ההנגשה במעמד ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי אשר ציין כי יש לחברה את האחריות לאפשר לכל המבקרים ליהנות ממוסדות תרבות באופן שווה ולהסיר את הגבולות הבלתי נראים בפני קהלים עם צרכים מיוחדים.  

צבי מנור, מנהל תפעול אדמה ישראל: "לא בכל יום ניתנת לנו הזדמנות להיות חלק מהובלת שינוי בחברה הישראלית. פרויקט הנגשת המוזאון הוא פרויקט קהילתי מרתק נוסף שמצטרף לאוסף הפעילויות החברתיות שאדמה אגן מקיימת במסגרת פועלה למען הקהילה בשיתוף המוזאון".

צילום: ODREY לירון מולדובן

ההנגשה של תערוכת הקבע הינה קבועה והיא בוצעה עם עזרים מישושיים, קוליים וחזותיים. בתערוכה הוטמעו עשרה דגמים מישושיים למגע, המלווים בעברית ובשפת הברייל, וכן מדריך קולי עם תיאור קולי מותאם – אלו יעמדו לטובת מבקרים עיוורים וכבדי ראייה.

מבקרים חירשים וכבדי שמיעה יוכלו להתחבר ללולאת ההשראה וכמו כן לקבל חוברת מודפסת עם תיאור והסבר למוצגים ולנרטיב התערוכה. עבור מבקרים עם מוגבלות קוגניטיבית הוקלט במדריך הקולי הסבר בפישוט לשוני שמותאם לכל אחד מן המוצגים המישושיים.

מדריכי המוזאון עברו השתלמות ע"י יועצות ההנגשה אשר ליוו את הפרויקט – דר' נורית נוי – יועצת הנגשה ורוני אנקורי – מנהלת המכון להנגשה קוגניטיבית.

אוצרת התערוכה: גלית ליטני, עיצוב, תכנון וביצוע: סטודיו רועי פיגובסקי

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]