זיכרון בסלון

כמידי שנה משתתפים למעלה מחצי מיליון מארחים ומתארחים ב"זיכרון בסלון"  ברחבי הארץ ובעולם, מה שהופך את המיזם למסורת ישראלית חדשה ההולכת ומעצבת מחדש את הדרך בה אנחנו מציינים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

בכל סלון המפגש מתעצב באווירה שונה, מתאימה ומשקפת את מגוון האנשים אשר התקבצו בו. המבנה הבסיסי כולל שלושה חלקים: עדות, לעתים של ניצול שואה או בן הדור השני, ולעיתים עדות מוקלטת או מצולמת. משם הערב ממשיך לחלק שיתופי בו האורחים מוזמנים לנגן, לשיר, לשתף בסיפור אישי, או כל פעילות אחרת אשר תאפשר ביטוי אישי יצירתי. החלק השלישי הוא שיח פתוח בין המשתתפים על חשיבות זיכרון השואה בהווה ובחברה שלנו.

היוזמה החלה בשנת 2011, בסלון אחד, אליו התכנסו בספונטניות כמה עשרות חברים אשר הרגישו כי הזיקה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה הולכת ונחלשת. בין הטקסים הממלכתיים לצפייה בטלוויזיה, רבים מתקשים למצוא דרך אישית, רלוונטית ומשמעותית לעסוק בנושא זיכרון השואה.

כמידי שנה, זיכרון בסלון יתקיים גם במועדונים חברתיים והוסטלים של פגועי נפש, פנימיות, בתי כלא, קהילות של מבקשי מקלט, מעונות ומסגרות של נוער במצבי סיכון, אנשים עם צרכים מיוחדים, דרי רחוב, מרכזים לטיפול בהתמכרויות ועוד רבים.

זיכרון בסלון מזמין את תושבי העיר לפתוח את סלון ביתם ואת ליבם ולארח זיכרון בסלון, להצטרף לסלונים הקיימים ולהשתתף, וכן את ניצולי השואה ובני הדור השני להצטרף ליוזמה ולהגיע ולספר את סיפורם או סיפור משפחתם.

נמסר מזיכרון בסלון: "בעתיד הקרוב נתעורר למציאות בה ניצולי השואה כבר לא יהיו עמנו. לכן, צריך להיערך לדרכים אחרות לשימור הזיכרון ודרכו ובשמו להוביל לחברה מוסרית ומאוחדת יותר."

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן