צילום: אוניברסיטת בר-אילן

שי נחמיה רק בת 16, מחוננת על ממקיף ג' באשדוד, זכתה היום באולימפיאדת הביולוגיה של אוניברסיטת בר-אילן. על נחמיה כבר כתבנו בעבר, לאחר שנבחרה לתכנית מיוחדת אליה נבחרו 15 מחונני על מרחבי הארץ (שלושה מהם מאשדוד).

בשלב הגמר התארחו בפקולטה למדעי החיים בבר-אילן כ-300 תלמידים ומורים שהאזינו להרצאות על נושאים מקדמת המדע. שבעת התלמידים שרשמו את ההישגים הגבוהים ביותר בשלבים המוקדמים של תחרות החקר ועלו לשלב הגמר, נבחנו במבחן נוסף בכתב.

שי נחמני זכתה כאמור במקום הראשון, במקום השני קרינה אפקישב ממבואות הנגב ולמקום השלישי, נעם מנור מהכפר הירוק.

התלמידים הציגו בפני צוות שופטים, קהל, תלמידים, מורים, הורים ואורחים את תוכן הכרזות וענו על שאלת חבר השופטים. השופטים הם נציגים של חברי סגל במחלקות להוראת המדעים ומורים בכירים לביולוגיה.

לתחרות ניגשו השנה תלמידים מרחבי הארץ ומכל המגזרים, הלומדים בכיתות י"ב ביולוגיה בהיקף של 5 יחידות לימוד. התלמידים שעלו לשלב הגמר עברו הערכה של צוות מעריכים בכירים ושיחות אישיות במחוזותיהם.

כמדי שנה, הצוות המארגן של משרד החינוך תכנן והפיק את פעילויות ההעשרה, ההרצאות והפקת האירוע המסכם.

בשלב הראשון של התחרות נבחנו מעל 3100 תלמידים שנרשמו לתחרות, במבחן ארצי דיגיטאלי שהתבסס על ידע והבנת תכנים בנושאים ביולוגיים, יכולת חשיבה ביקורתית ויישום מיומנויות חקר. הבחינה הייתה בחינה מקוונת והתקיימה בשתי שפות: עברית וערבית. לשלב השני של התחרות עלו כ-100 תלמידים שניתחו מחקר מדעי ובשלב השלישי שהיווה את חצי הגמר, נערכה בחינה בע"פ על עבודת החקר שעשו התלמידים.

המתמודדים הכינו כרזה מדעית ובה הצגה של שאלת החקר אותה בדקו בעבודה שביצעו. הכרזות שהוכנו יוצגו בשלב הגמר באוניברסיטת בר-אילן ובמקום זה תתקיים גם תחרות הכרזה היצירתית.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]