מאיר כהן ז"ל ונכדתו רות מזרחי

אחרי 101 שנים, מאיר כהן, ניצול שואת יהודי תוניס הלך לעולמו. ביום שישי האחרון הוא הובא למנוחות כשרבים מלווים אותו בדרכו האחרונה. מאיר ז"ל התגורר במשך עשר השנים האחרונות באשדוד, אצל בתו שטיפלה במסירות. 

"סבא אהב את החיים ואת הבריות" - מספרת רות מזרחי נכדתו. "אימא שלי טיפלה בו בעשר שנים האחרונות בבית שלה באשדוד, עד אז הוא היה מאוד עצמאי. הוא עבר המון בחייו, אבל אף פעם לא איבד תקווה ותמיד איחל שלעם ישראל יהיה רק טוב. אפילו בגיל 101 הוא היה מתקשר לכל הנכדים לומר שבת שלום. זה משהו שלא קיים בעולם". 

במשך שנים מאיר ז"ל סירב לדבר על השואה, אך בגיל 98 הוא החליט לספר את הסיפור לרות, שהייתה בעברה עיתונאית בעיר וכיום סופרת ילדים ומאמנת אישית, והיא כתבה עליו את ספר הילדים "הניצחון של פפה" שיצא לאור באפריל 2019.

הספר, באישור "יד ושם" ובברכת הרב אברג'ל, מעביר לילדים את המסר בשפה קולחת ומרתקת כדי שגם הדור הצעיר יהיה מעודכן. "סבא שלי מאיר כהן הוא אדם מיוחד" - היא סיפרה עליו באותם ימים. "ניצול שואת תוניס, שמקפיד על שלוש תפילות ביום וצם את כל הצומות מגיל 13 ועד היום".

"סבא מאיר כהן נקרא בשם החיבה "פפה" ויש לו כמאה נכדים ועשרות נינים, שעוסקים ברפואה, הוראה, עריכת דין ורבנות בכל הארץ" - המשיכה. "הוא עבד כל השנים כמנהל חשבונות של מועצת הפירות ואוהב מאוד את ישראל. הוא לימד אותנו להיות מרוצים בכל מצב, לפנק ולהתפנק, לאהוב את החיים כמו שהם, תמיד לומר תודה על מה שיש ולא לחשוש מהתמודדויות". 

ביום שישי האחרון, עת הובא למנוחת עולמים, היא כתבה לו:

"עדיין לא מאמינה, אך זו המציאות.
פפה שלי, היום ליווינו אותך בדרכך האחרונה.
אחרי 101 שנים בהן חיית, הגוף הכריע אותך.
לא נשכח לעולם איזו נשמה ענקית יש לך,
איזה צדיק היית, כמה עסקת בנתינה
ורחשת כבוד לכל אדם.
איך אהבת את החיים וקידשת אותם.

הברכות שלך פפה, ילוו אלפי אנשים שאותם בירכת, ברכת כוהנים, פדיון לתינוקות. כמה התפללת לשלום החיילים ועם ישראל. איך שמחת להגיע למועדון יום, לדבר עם כולם, להתפלל...עד נשימתך האחרונה.

אני יודעת שזכיתי. לכתוב עליך. לדבר איתך. להתברך ממך. להיות נכדה של אדם כמוך. עין לא נותרת יבשה. כולם מתאבלים עליך פפה. בחוכמתך העצומה, הראית לכולם אהבה ואכפתיות בצורה שווה. כולנו כבר מתגעגעים.

פפה שלי. שבת שלום. שמור עלינו מלמעלה. יהי זכרך ברוך".

יהי זכרו ברוך

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]