חברת מועצת העיר עו"ד אורית אלמוזלינו-רייז | צילום: דודו קקון

לרגל יום האישה הבינלאומי שחל היום (א'), הממונה על המשרד לקידום מעמד האישה באשדוד, עו"ד אורית אלמוזלינו-רייז, נאמה בפני מליאת המועצה וסקרה בפניהם את הפעולות שנעשו בשנה האחרונה לקידום נשים באשדוד.

נאומה המלא של חברת המועצה:

"היום אנחנו מציינים את יום האישה הבינלאומי שחל מדי שנה ב-8/3. מבחינתי היום הזה הוא יום לחשבון נפש. לפני כ-100 שנים במרבית העולם לנשים לא הייתה זכות הצבעה ו/או זכות לכהן במשרה ציבורית.

בשוויץ הנאורה לנשים ניתנה זכות הצבעה רק לפני 50 שנים ובסעודיה רק לפני כ-9 שנים, והיום הזה נועד להזכיר לכולנו כמה התקדמנו, ולאן עוד עלינו לשאוף על מנת להוביל לגיוון דעות ומחשבות, ולתן ייצוג הולם למי שמהוות למעלה ממחצית מתושבי העיר.

אנחנו צריכים לזכור. העובדות היבשות מציגות כשל שוק בכל הקשור לשוק העבודה ולייצוג פוליטי של נשים: 60% מבין המשתכרים עד שכר המינימום הן נשים, כ-65% ממקבלי השלמת הכנסה הן נשים, כ-60% מהמובטלים באשדוד הן נשים, בכ-88% מהמשפחות החד הוריות באשדוד עומדת בראשן אישה, וגם במועצת העיר אשדוד (הגם שבבחירות המקומיות הכפלנו את הייצוג), עדיין הנשים מהוות 20% ממועצת העיר אשדוד. 6 מתוך 29 חברים.

אלמוזלינו בישיבת המועצה

אז אחרי הפתיחה הדרמטית אני רוצה לומר שאני מאוד שמחה וגאה לייצג, את נשות העיר כממונה על המשרד לקידום מעמד האישה באשדוד, ואחרי למעלה משנה בתפקיד אני רוצה לומר שאני עוד יותר גאה בכוח הנשי ובשדרה הניהולית של עיריית אשדוד שמורכבת, בין היתר, מנשים חזקות ואיכותיות ואני מברכת על שיתופי הפעולה הרחבים שלנו.

לפני שכתבתי את הנאום להיום, הצצתי בנאום של שנה שעברה שעסק בחזון ופעולות למימוש כי זו הייתה השנה הראשונה לכהונה שלי! והיום אני ממש שמחה לספר לכם על התהליכים שאנחנו כבר מממשים:

- אנו פועלים יחד עם מינהל החינוך (דני קליין ומרטין עובדיה) ללימודי תכנות לבנות בכיתות ד' וה' שיועברו על ידי תלמידות תיכון כמעורבות חברתית ובליווי סטודנטיות ומהנדסות מתחומי ההייטק.

- אנו פועלים יחד עם מהנדס העיר (דורון חזן), לעריכת תכנון עירוני בראיה מגדרית.

- אנו בוחנות יחד עם ראש מנהל שירותים חברתיים (רונית צור) כיצד לגרום לנשים למצות ולהשתמש יותר בשירותים ובזכויות להם הן זכאיות בעיר.

- פעלנו להקמת קבוצות לנשים שהחלימו ממחלת הסרטן וחותרות ביחד בים על סאפ יחד מחלקת הבריאות (מירי בן דוד).

- נערכה סדנא למנהלים לכתיבת התקציב בראיה מגדרית בשת"פ עם ד"ר שרית ניסים מאסטרטגיה.

- פעלנו לקיום ייצוג הולם בכל דירקטוריונים של החברות העירוניות בסיוע מאומץ של המשנה למנכל, דינה בר אולפן. אני לא חושבת שקיימת עוד עיר שיש לה ייצוג הולם מלא בכל הדירקטוריונים שלה.

כיו"ר הועדה הסטטוטורית למיגור אלימות, ובשת"פ  עם יו"ר מהות סימונה מורלי ומנהלת המרכז למניעת אלימות קטי אליאב – גיבשנו מתווה פעולה שיוביל להגברת הדיווח על אלימות במשפחה ולהורדת חסם הבושה עימו מתמודדים הקורבנות.

וכמובן אנו ממשיכות לקיים את פרויקט קידום נערות למדעים בשת"פ עם אלתא זו שנה רביעית ואת פורום נשות עסקים שהרימה אהובה עמרם יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה.

והיד כמובן עוד נטויה!

ועל כך כמובן צריך לומר תודה לראש העיר ד"ר יחיאל לסרי שהוא בעצם פמיניסט ופועל ללא לאות לקידום ולחיזוק השוויון המגדרי בעיר, למנכ"ל אילן בן עדי, ולראש מנהל כוח אדם, מירב שרת שמלווה אותנו באופן אישי ונותנת לנו את המעטפת המתאימה לפעולה.

לפני סיום – ביקשתי מיורם אסרף יו"ר רשות הספורט העירונית שגם פועל רבות לקידום נשים בספורט, להזמין למועצה 2 נערות, תלמידות במקיפים ז' ו-ט'. מדובר בנערות מעוררות השראה, מתעמלות בנבחרת ישראל בהתעמלות אמנותית (בניצוחה של המאמנת אירה), מדליסטיות באליפויות אירופה ואליפויות העולם ובאחרונה באליפות גראנד פרי ברוסיה, שהולכות לייצג את מדינת ישראל וכמובן את העיר אשדוד באולימפיאדת 2020 בטוקיו.

אני מאמינה גדולה בכך שאחת מהדרכים לקידום בנות, נערות ונשים ההיא לתווך להן מציאות שהכל אפשרי, אז אני מתכבדת מאוד להזמין את יאנה קרמרנקו וקארין וקסמן שיספרו לנו על הדרך שלהן מגיל 5 להצלחה ולקבלת הכרטיס כניסה לאולימיפיאדה".

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]